psikokarde.org

Kuruluş AmacımızAraştırmalara göre Türkiye de yaklaşık her  3 dakikada  bir  kişiye  kanser  hastalığı teşhisi konuluyor. Maalesef bunun üçte ikisi  yaşamını yitiriyor. Eğer önlem alınmazsa  her yıl kanser  hastalığına yakalanan insan sayısı katlanarak devam edecek.  İçinde bulunduğunuz Psikoloji kanser hastalığını başlatabilir de durdurabilir de! İşte biz bu cümlenin Psikolojik tarafındayız.

AMACIMIZ
Kanser Araştırma ve Rehabilitasyon Derneği “Psikokarde” kuruluş amacı kanser tedavisi gören hastaların tıbbi tedavileri süresince kanser hastalığını anlayış olarak algılama, hastalıkla paralel tedavi koşullarının oluşumunda hastane, hastane personeli, bakıcı/anne, yakın aile ve halihazırda dışarıda kurulu olan sosyal yaşamdaki ilişkinin psikoljik desteğin şartlarını araştırmak ve ortaya çıkan şartlara göre kanser hastasına (Çocuğa) ve yakınlarına (anneye) yönelik özel psikolojik destek programı geliştirmek.
Uygulamada tıbbi koşullar içerisinde dünya literatüründe psikolojik desteğe tanım başlığı ”psikoonkoloji” olarak geçiyor.
Hali hazırda kanser hastalığına yönelik tıbbi tedavi son derece büyük bir titizlikle dünya ölçeklerine uyumlu her türlü imkan devlet koşullarında sağlık bakanlığı nezninde, hasta hakları genelinde sağlanmaktadır. Tıbbi tedaviye destek olunacak psikolojik programlar yönetmeliklerde öngörülmesine rağmen uygulamada psikoonkoji yok denilecek kadar az veya yok.
Araştırmaların ortaya koyduğu kadarıyla psikoonkolji desteğinin kanser hastası olan çocuklarda bilindiğinin aksine hastane personeliyle kurulan ilişkinin yeterliliğinden ziyade, çocuğun yaşamla tek bağlantısı olan bakıcı/anne üzerinden yaşanıyor veya gerçekleşiyor olması. Kanser hastası çocuğun herhangi müdahaleyi tamamiyle annesinin psikolojisi ne ise bu anlayış üzerinden tüm yaşamsal, tedavisine, fizyolojisine, biyolojisine ve anlayışına filtre ederek dahil ediyor oluşu.  
Bu zamana kadar halen süregelen derneğimizin kamu hastanelerinin çocuk hemataloji/onkoloji 0-18 yaş aralığındaki yatar hastalar bölümünde sürdürdüğü araştırmalarda hasta çocukların yaşamdaki tek kaynağı, dünyayla iletişimlerindeki ilk ve tek yöntemi bakıcı/annesiyle psikolojik ilişkilerini gözlemleme ve psikosağlığı geliştirme üzerine kurulmuştur.

HEDEF
Hastanelerde Çocuk hematoloji/onkoloji bölümünde gözlemlendiği kadarıyla hastanın kendisi yaş ve anlayış olarak küçük, dolayısıyla karar veren ve anlayan taraf olmadığından tedavinin hedefine yönelik müdahale müdahaleden sonraki ilk olası yapılabileceklerden hastanın bakıcı/annesi şuurlu-sorumlu kabul edilerek süregelen tedavi ve sonraki muhtemel yöntemlerden bilgilendirmesinin yolları. Dolayısıyla tüm tedavi ve muhtemel müdahaleleri bakıcı/anne üzerinden öğrenen öncelikle hasta sonrasında hastane dışında diğer aile, akraba  ve sosyal çevrenin güvene dayalı ilişkilerinin   tıbbi tedavi süresince ve tedavi sonrasında hastalığın olası nüks (tekrar) etmeme, olumlu gelişmelerin psikolojik iletişimle kuvvetlendirilmesine ve kurulan psikolojik ilişkinin yöntemleri geliştirmektedir.
 

Derneğimiz
64x64

Kuruluş Amacımız

Devamı...
64x64

Dernek Tüzük

Devamı...
64x64

Psikokarde

Devamı...

Başkanımız

baskan
Psikokarde
El ele vererek gerçekleştirebiliriz...

Etkinlik Takvimi

Foto Galeri

  • Kadıköy Sağlık Şenliği
  • KONFERANSIMIZ
  • RESİM SERGİMİZ
  • Sevgi En Etkili  İlaçtır

Videolar