psikokarde.org

AraştırmalarDerneğimizin önemle üzerinde durduğu olgu, hasta biyolojisinin tanımlanmış hastalığının tıbbi  tedavisinin gerçekleşebilmesi için hastanın kendi psikolojisinin tedaviyi ne yönde, ne şiddette, ne güçte ve dolayısıyla hastalığını yönlendirmede verdiği kararlarını araştırmak.
Derneğimizin uzmanları yapılacak araştırmaları belirlerken verimli ve yeterli olabilmesi için hematoloji ve onkoloji gibi tedavisi uzun süren servisleri tercih etmektedirler. Seçimlerimizdeki en belirgin sebep, hastanede yatar olan hastanın psikolojik süreçlerinin çok aşamalı olması. Hastanın psikolojik süreçlerinin ayrıntılarının hastalıkta ve tedavisinde, karar almasında, biyolojik yapısının tepki geliştirmesinde. En önemlisi de gelecekle ilgili beklentisinin hangi aşamada olduğu ve yöneldiğiyle ilgili eğilimi. Hasta ve hasta yakınlarının yaşama sarılmasının kaynağı olan umudu gözlemlemek.
Tahmin edileceği gibi herhangi rahatsızlığın ortaya çıkan bilinmezlik ve verdiği sıkıntı her ne olursa olsun muhatabını öylesine rahatsız eder ki, psikolojik olarak kendisiyle beraber ilişkide olduklarını da sonuna kadar etkisi altına alır.
Hastane koşulları altında herhangi rahatsızlığın tıbbi müdahale aşamalarının hastalığa göre yolu ve yöntemi farklılıklar gösterir. Tedavide gerekli olan tıbbi müdahaleleri ve aşamalarını tedaviyi yapacak uzmanların biliyor olmasıdır. Rahatsızlık  süreci içerisinde en önemli psikolojik dönemeç, uzmanların bildiğini hastalar ve yakınları bilmemektedir. 
Bu aşamada ortaya çıkan, hastaların süreci ikiye ayrılıyor: ilki, hastalığına tanı almadan önceki hastaneye gelese kadar ve tanı alma süreçleri.  İkinci süreç ise tanı aldıktan sonraki tedavi aşamaları. Her iki süreçteki ortak nokta ise hastanın hastalığının durumunu bilmemesi, yani bilinmezlik. Her iki süreçte de diğer ortak nokta ise hastanın yenisiyle, eskisiyle bu psikoljik bilinmezlik baskısında ilişkilerinin her anlamda devam ediyor olması.
Araştırmalarımızı ve gözlemlerimizi tıbbi tedavide daha güvenli ve tedavisini istenilen kalitenin üzerinde geliştirebilmesinde fark yaratmaya yönelik geliştirmek.  
  

Başkanımız

baskan
Psikokarde
El ele vererek gerçekleştirebiliriz...

Etkinlik Takvimi

Foto Galeri

  • Kadıköy Sağlık Şenliği
  • KONFERANSIMIZ
  • RESİM SERGİMİZ
  • Sevgi En Etkili  İlaçtır

Videolar